top of page
Yemek Fotoğrafçısı

Fritöz Mu, Airfryer Mi?

Şu an mağazalarda ve online satış mağazalarında sıklıkla sorulan soru şu air fryer var mıdır elinizde? Peki nedir Air Fryer? Bu kelimenin anlamına çok da yabancı değiliz asında. Eskiden çok kullandığımız fritözdur karşılığı. Fransızca friteuse "kızartma makinası" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca friter "kızartmak, ateşte pişirmek" fiilinden +or sonekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Latince aynı anlama gelen frigere, frict- fiilinden evrilmiştir. Latince fiil Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *bhrīg- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *bher-4 kökünden türetilmiştir.


Fritöz, derin kızartma için kullanılan bir mutfak aletidir. Derin kızartma, yiyecekleri yüksek ısıda, tipik olarak 350 ila 375 °F arasındaki sıcaklıklarda yağa batırarak pişirme yöntemidir. Ticari mutfaklarda yaygın olarak kullanılırken, ev modelleri de mevcuttur ve giderek yaygınlaşmaktadır. Yıllarca doktorlarımız, diyetisyenlerimiz aman kızartmadan uzak durun kalp ve damar sağlığınız için kızartmalar çok zararlıdır dediler. Hatta eskiden anneler bu kızartma makinelerinde kullandığı yağı atmaz sürekli kullanılmış yağla patatesleri pişirirlerdi. Bunun çok tehlike olduğunu defalarca söylerlerdi uzmanlar.


O zaman akla gelen sorular şu eski fritözlerle bu üretilen fritözlerin ne gibi farkları var? Bu makinelerde pişen yemekler sağlığa hala zararlı mıdır? Yeni nesil kızartma makinelerinde pişen yemekler diğer fritözlerde yapılanlardan çok farklı. Çünkü bu makineler sıcak havayı yiyeceğin etrafında çevirerek yemekleri pişirir. Bu sebeple hem fırından hem de fritözden ayrılır. Sıcak havayı kullanarak pişirme prensibi ile çalışan Airfryer, yiyecekler oldukça düşük bir bir yağ oranı ile kızarttığı için, özellikle sağlıklı beslenen kişilerin ilk tercihi oluyor. Sanırım üretici firmalar yeni nesil kızartma makinelerine fritöz olarak adlandırmaktan uzak durdurlar.


Airfryer’ın Fritöz ve Fırından Farkı Nedir?

Airfryer ile fritöz arasındaki en önemli fark pişirme şeklidir. Airfryer’lar da fırın ve mikro dalga fırınlara benzer şekilde sıcak havayı dağıtırlar. Fırından farklı şekilde sıcak havanın eşit oranda dağılmasını sağlıyorlar. Yağsız ya da gerekenden çok daha az yağ ile kullanabileceğiniz bu üründe özel hava üfleme ya da içerisinde ürünün döndürüldüğü farklı sistemler mevcut. Ancak fritözler yağ ile pişirme yapmaktadır. Bu nedenle Airfryer ile fritöz, birbirinden farklı aletlerdir.


Airfryer İle Ne Tür Yemekler Yapabilirsiniz?

Airfryer'da kızartmalar, patates, atıştırmalıklar, sebzeler, kırmızı et veya beyaz et gibi çok çeşitli yemekler hazırlayabilirsiniz. Besinleri yağa batırmadan derin kızartma yapılmasını sağlayan sıcak hava fritözü köfte, tavuk kanadı, balık fileto, brokoli, patates kızartması, börek ve kek başta olmak üzere çok sayıda yemeğin pişirilmesini sağlıyor.
Airfryer Çok Elektrik Harcar Mı?

Airfryer elektrik tüketimi, cihazın türüne ve makinenin watt gücüne göre değişebilir. Airfryer'ler genel olarak, 1500 W veya 2500 W gücüne sahip seçeneklerle satılıyor. Cihazın W gücü, bir saatlik kullanım sonucunda harcayacağı elektrik miktarını ifade eder. Dolayısıyla 2500 W gücündeki bir Airfryer, saatte 2,5 kW elektrik tüketimi gerçekleştirecektir.


Hangi Marka Airfryer Tercih Edeyim?

En iyi airfryer modellerini merak ediyorsan diğer blog yazımıza göz atabilirsin.


댓글


bottom of page